تبلیغات
نغمه ی مهر 2 - کمرویی نجابت نیست.

الماس از تراش و انسان از تلاش می درخشد.


Admin Logo
themebox Logo
عطرسخن
آیه قرآن اوقات شرعی آیه قرآن فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

شعرانه، سایت تخصصی شعر ایران و جهان

بوستان صائب
تاریخ:شنبه 15 خرداد 1395-12:06 ب.ظ

کمرویی نجابت نیست.
جامعه نیاز به دختران و زنانی دارد كه آن را بسازند و الگوهای رفتاری كودكان خود باشند و با صلابت و استواری و در عین حال سلامت و اعتدال در جامعه حضور یابند و از جایگاه خود دفاع كنند.

زنانی كه حقوق خود را بخوبی بشناسند و همزمان به تكالیف خود بخوبی عمل كنند. حصول چنین نتایجی نیازمند تربیت صحیح دختران از همان اوان طفولیت است، درحالی كه میزان اضطراب اجتماعی و كمرویی هم اكنون در میان دختران بیش از پسران است و شاید در فعالیت جبرانی است كه برخی اعمال نسنجیده و خارج از اعتدال از آنان سر می‌زند.
كمرویی، نوعی ترس یا اضطراب اجتماعی است كه باعث می‌شود فرد از مواجه شدن با افراد ناآشنا و ارتباطات اجتماعی گریزان باشد. ریشه اصلی كمرویی می‌تواند در ترس یا اضطراب اجتماعی نهفته باشد. اضطراب یك پاسخ طبیعی در مقابل هر نوع تهدید یا فرآیند آگاه كننده و اخطاری به فرد درباره یك خطر یا موقعیت دشوار است. زمانی كه نگرانی‌های فرد درخصوص مسائل مختلف فزونی می‌یابد، دچار اضطرابی می‌شود كه در نتیجه اعتماد به نفس او كاهش می‌یابد. قدرت نگرش واقع‌بینانه و برقراری ارتباط متقابل با دیگران به حداقل می‌رسد و گریز از ارتباطات معمول اجتماعی و دلمشغولی‌های مفرط، شخصیت را فرا می‌گیرد.

اضطراب اجتماعی وقوع نوعی ارزیابی شخصی در موقعیت‌های مختلف اجتماعی است. به عبارت دیگر، زنان و دخترانی كه دچار اضطراب اجتماعی هستند، از مواجهه با دیگران و از این‌كه مورد داوری دیگران قرار گیرند، دچار ترس یا واهمه هستند. زن یا دختر چنین احساس می‌كند كه در هر موقعیت شخص یا اشخاصی هستند كه به محض مواجه شدن با او شخصیت و اعمال و رفتارش را مورد بررسی و كنكاش قرار می‌دهند. بنابراین تا حد ممكن می‌كوشد از مواجه شدن با دیگران دوری جوید.

شدت یافتن مبارزه با بی‌بندوباری در جامعه و تقاضای جامعه بر تعادل یافتن و سلامت پوشش برای بانوان به معنای نفی مشاركت و استقلال جویی و اعتماد به نفس زنان نیست.

حیا و قدرت خویشتنداری یكی از صفات انسان‌های متعالی است كه ارادی و ارزشمند است؛ در حالی كه كمرویی پدیده‌ای غیرعادی، ناخوشایند و نشانگر معلولیت اجتماعی است كه برای هر دو جنس پسر و دختر امری نامطلوب و نابهنجار است. خانواده و جامعه باید تفاوت حیا و كمرویی را بداند و بشناسد. حیا صرف ظاهر نشدن در جمع و اجتماع نیست. جامعه ما نیاز به حضور فعال و استفاده از استعدادها و توانمندی‌های زنان و دختران در عرصه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی دارد. در چنین جامعه‌ای كمرویی، جایی نخواهد داشت. اما این بسیار مهم است كه مرز ظریف وقاحت و بی‌پروایی با جسارت و اعتماد به‌نفس تشخیص داده شود حجب و حیا جایگاه و منزلت ویژه و ارزشمندی دارد و جامعه برای آن ارزش فراوانی قایل است.

زن یا دختری كه قادر به برقراری ارتباط با دیگران نیست، احساس می‌كند كه از دوستان و نزدیكان خود جداست. چنین فردی نمی‌تواند احساسات خوشایند یا ناخوشایند، امیدها و آرزوهایش را با نزدیكانش در میان بگذارد و پاسخهایشان را دریافت كند. احساس تنهایی، همانند كمرویی یك معلولیت اجتماعی به شمار می‌رود. هر كسی در یك شرایط یا موقعیت ویژه ممكن است احساس كند تنهاست. فردی كه مدام این احساس را داشته باشد، بتدریج از ارتباطات بین فردی او كاسته شده و ویژگی‌های افراد كمرو را می‌یابد. اگر این احساس تنهایی بنا به دلایلی همچون ناكامی‌های مكرر، رفتارهای تبعیض‌آمیز و بی‌عدالتی، سرخوردگی و قطع امید از پیوندهای عاطفی عزیزان، تقویت و مداومت پیدا كند فرد عمیقا احساس تنهایی خواهد كرد و نه تنها همچون افراد كمرو دچار ناتوانی و معلولیت اجتماعی خواهد شد بلكه احساس تنهایی، زمینه افسردگی را در او به وجود می‌آورد. این احساس تنهایی در برخی موارد حتی می‌تواند به رفتارهایی چون فرار از خانه، اعتیاد و خودكشی بینجامد. در حقیقت درصد قابل توجهی از دختران و پسرانی كه خودكشی و یا اقدام به خودكشی كرده‌اند تجارب فراوانی از احساس تنهایی و رهاشدگی از طرف نزدیكان و دوستان صمیمی‌خود داشته‌اند. در هر جامعه‌ای تعداد قابل ملاحظه‌ای از افراد با این مساله مواجه می‌باشند. به این ترتیب استعداد، خلاقیت‌ها و هنرهای این افراد در پشت سدكمرویی نگه داشته شده و از آنها استفاده نمی‌شود . م ملا‌علی‌
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


محسن نژاد
دوشنبه 24 خرداد 1395 12:34 ق.ظ
سلام
کی گفته کمرویی نجابت است
حس تنهایی بد دردی است وای این حس آدمی را بهجنون می رساند در جمع باشی و حس تنهایی کنی
نه من ترو دارم هیچگاه حس تنهایی نمی کنم
پاسخ ستاره ی همیشگی... :
ارمغان سلامتی
سه شنبه 18 خرداد 1395 01:50 ب.ظ
روزه یعنی نفس خود پاک کن / قلب ابلیس درونت چاک کن
راه پرواز است سوی آسمان / ماه گردیدن بسان عاشقان
التماس دعا

سلام
منتظر مناجات و دل نوشته های شما در ایام ماه رمضان در پست دورهمی معنوی هستم.
موفق و سلامت باشید.
پاسخ ستاره ی همیشگی... : روزه ماه رمضان زلف میفشان که فقیه


بشکند روزه ی خود را به گمانش که شب است


زیر لب وقت نوشتن همه کس نقطه نهند


ای عجب نقطه ی خال تو به بالای لب است.
ارمغان سلامتی
سه شنبه 18 خرداد 1395 01:48 ب.ظ
سلام
موضوع جالب و قابل تأمل بود.
واقعا از کودکی روی این موضوع کار بشه، من چند وقت پیش با یک بنده خدایی با مدرک فوق لیسانس و شغل خیلی عالی برخورد داشتم ولی تمام ارزش های کسب کرده اش به خاطر همین رفتار و کمرویی انگار بی اهمیت اومد...
موفق و سلامتباشید.
پاسخ ستاره ی همیشگی... :
ღ☆*زنگ انشا*☆ღ
سه شنبه 18 خرداد 1395 08:50 ق.ظ

آمد رمضان و آسمان آبی شد
شب‌های زمین ، دوباره مهتابی شد

هستی ، به نماز عاشقی قامت بست
عالَم ، غزل خجسته نابی شد

حلول ماه رمضان مبارک باد
پاسخ ستاره ی همیشگی... : ربنا و آتنای میان دستانم تویی

رمضان مبارک
ღ☆*زنگ انشا*☆ღ
سه شنبه 18 خرداد 1395 08:50 ق.ظ
سلام، ماه خدا!

بر بام های این شهر، هلال نو رسیده، سوسو می زند
و صدای آسمان، در دل ها فراگیر می شود:

ای اهل زمین! ماه خدا فرا رسید.
همه برمی خیزند و پیراهن ها را از سکوت یک ساله می تکانند.

سجاده ها را از سر می گیرند...قرآن ها، از نو متولد می شوند.
سفره ها رنگ دیگر می گیرند؛

رنگ بزم خداوندی؛ رنگ تبرک بی دریغ، رنگ مائده های آسمانی.
دل های وضو گرفته، نفس زنان، به درگاه رحمت می آیند:

خداوندا! تمام معبرها را در انتظار رسیدن رمضانِ تو،
آب و جارو کرده ایم.

شاهد باش که با آغوش شوق، در به رویش می گشاییم؛
پس سفره های دست هایمان را خالی نگذار


سلام ممنونم از حضورتون
ماه خدا مبارک
التماس دعا
پاسخ ستاره ی همیشگی... :
مدیران فرزام
دوشنبه 17 خرداد 1395 04:41 ب.ظ
سلام نغمه جونم
قبول باش
من به تازگی مطلبی خوندم دخترای موفق دخترانی هستند که از طرف پدران خود در دوران کودکی مورد توجه قرارگرفتند .
مدتی که باهاش بودم خیییییییییییییلی کم بود ولی برام بینهایت تأثیرگذار بود و شیرینی اون با هیچ جیز قابل قیاس نیست و جنسای محبتشون متفاوت
پاسخ ستاره ی همیشگی... : خدا رحمتشون کنه
جغرافیا یک قدم...
یکشنبه 16 خرداد 1395 05:27 ب.ظ
سلام خسته نباشید
متن خوبی را نوشته و پرداخته اید. به جد بی نهایت بهره بردم. دست و دست تون درد نکند.
پاسخ ستاره ی همیشگی... : چوخ ممنون قارداشیم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.